2017 HS Boys Cross Country Results
Republic County at 8/31  
Varsity Boys Runner Time Individual Place Team Place
  Jama Gleue 19:42.38 14  
  Clint Callaway 20:10.01 19  
  Max Filinger  20:21.01 20  
  Kyler Havel 22:45.29 37  
  Marcel Dyke 23:13.79 51  
  Zach Nabity 23:46.62 58  
  Asher Rundus 24:20.46 61  
  Tristyn Garman 24:28.83 62  
 

 

77 Runners

 

7 Teams

 

 

6th  Place
         
Republic County at Wamego 9/9        
Varsity Boys Runner Time Individual Place Team Place
  Jama Gleue 19:32.9 28  
  Clint Callaway 21:06.7 70  
  Kyler Havel 21:38.8 84  
  Zach Nabity 23:35.5 97  
  Tristyn Garman 24:44.9 121  
  Asher Rundus 26:15.7 126  
 

 

131 Runners

 

     
J.V. Boys Michael Snively 30:25.8  156  
 

 

163 Runners

     
         
Republic Conty at Smith Center 9/14        
Varsity Boys Runner Time Individual Place Team Place
  Jama Gleue 19:34 3  
  Ben Rundus 20:07 5  
  Clint Callaway 20:47 6  
  Max Filinger 20:54 7  
  Kyler Havel 22:16 10  
  Tristyn Garman 22:34 11  
  Zach Nabity 23:09 14  
 

 

25 Runners

 

 

 

 
J.V. Boys Marcel Dyke 24.32 4  
  Asher Rundus 26.06 5  
  Michael Snively 28.39 8  
 

 

9 Runners

 

 

 

1st Place
Republic County Cross Country Invitational 9/21/17        
Varsity Boys Runner Time Individual Place Team Place
  Jama Gleue 19:33.07 7 6
  Benaiah Rundus 20:00.75 13 11
  Max Filinger 21:13.68 22 20
  Clint Callaway 21:34.67 24 22
  Kyler Havel 22:03.39 25 23
  Tristyn Garman 23:11.70 36 31
  Zach Nabity 24:06.30 40 33
 

 

75 Runners

     
J.V. Boys Asher Rundus 24;50.90 2  
  Michael Snively 29:44.74 10  

 

 

11 Runners      
Republic County at Beloit 9/29/17        
Varsity Boys Runner Time Individual Place Team Place
  Jama Gleue 18:19.19 15 11
  Benaiah Rundus 18:42.81 23 19
  Clint Callaway 19:15.41 30 25
  Kyler Havel 20:46.64 47 37
  Tristyn Garman 21:07.36 53 41
  Zach nabity 22:08.12 63 47
 

 

77 Runners

 

9 Teams   6th 
J.V. Boys Marcel Dyke 21:25.35 17  
  Asher Rundus 22:36.77 35  
  45 Runners      
League Cross Country at Lakeside        
Varsity Boys Runner Time Individual Place

Team Place

  Jama Glueue 18:44 3rd 3rd
  Benaiah Rundus 20:01 18th 16th
  Clint Callaway 20:37 22nd 19th
  Max Filinger 20:57 28th 25th
  Tristyn Garman 22:58 37th 32nd
  Zach Nabity 23:03 39th 34th
Team Place 104 Runners    

7th

 

J.V Boys Marcel Dyke Unknown 9th Unknown
  Asher Rundus Unknown Unknown Unknown
  Michael Snively Unknown Unknown Unknown
         
Regionals at Riley County (Leonardville)        
Varsity Runner Time Place Team Place
  Jama Glueue 18:57.66 11 10
  Benaiah Rundus 19:20.25 16 15
  Clint Callaway 20:04.94 27 25
  Max Filinger 20:18.18 31 28
  Kyler Havel 22:04..16 53 45
  Zach Nabity 22:34.10 56 47
  Tristyn Garman 22:40.37 59 50
  77 Runners     4th
  State Qualifier   Jama Gleue